Komentář: Správa Železnic při změně jména narazí na problém. Jde o doménu.

SŽDC 12. led 2020

OBRÁZEK: Nové uniformy SŽDC ZDROJ: SŽDC

Doména je internetová adresa. Musí se registrovat u registrátora, registrátor ji zapíše u správce domény. Problém je, že každé jméno musí být unikát a to zaměstnanci ze Správy Železnic nedomysleli. Proč? Domén související s novým názvem SŽDC, tedy Správa železnic se ujali soukromé osoby, ty nejspíš budou mít v plánu doménu Správě Železnic prodat. Myslíme si, že prodejci nastaví laťku vysoko.

Díky tomu, že správce domény má svůj whois, kde můžeme najít jméno vlastníka a jeho údaje, které mohou být občas skryté, víme už teď, že Správě Železnic žádná z následujících domén nepatří.

Můžeme začít doménou sz.cz, která je zkratkou názvu. Tato doména je aktivní od roku 2002 a běží na webová prezentace obchodní kanceláře.

V tuhle chvílí si můžete říct, že mohou zaregistrovat dlouhé jméno tedy SpravaZeleznic.cz, ale ta je také zabraná a zde narážíme na problém. Majitel domény zaregistroval doménu ihned, jak se začalo o přejmenování mluvit. Na webu neběží žádná prezentace, až na hlášku od hostingové firmy, že webhosting je připraven. Osobně hádáme, že tato doména není připravena na provoz, ale k prodeji. Záleží na rozumu majitele domény, jakou cenu stanoví, avšak dle mě bude vysoká.

SpravaZeleznice.cz taky jde, avšak taky je obsazena. Tady měla Správa Železnic více času, protože byla zaregistrováná 6.1.2020 tedy v období schválení změny jména. Může se jednat o stejný případ jako u SpravaZelenic.cz, ale s jinším majitelem.

Štěstí Správa Železnic může zkusit u jinačích koncovek, kterých je více než dost. Není ale nevhodné, aby národní podnik nevlastnil doménu s .cz koncovkou?

U SpravaZeleznic.com si Správa Železnic dala už pozor, je zaregistrována a vlastníkem je Správa železnic. Což je dobrá zpráva ne?

U SpravaZeleznic.net koncovky je skryt vlastník.

.CZ domény může Správa Železnic taky nabít soudním sporem, ale ten je složitý a dlouhý. Uvidíme jak se tato situace vyvine dále.

Napadají Vás jiná doménová jména a chcete se podívat na vlastníka? Není to žádná věda, najděte si na Google „whois + koncovka“ příklad „whois .com“ a vyjede vám stránka, kde zadáte název domény a vyjede vám přehled.

Pro zajímavost zde můžu připsat, že registrace domény výjde asi na 150,-Kč. Vše se odvíjí od koncovky.

Tagy

Bomba! Úspěsně jste se přihlásil do odběru novinek.
Výborně! Dokončete postup pro plný přístup.
Vítejte zpět! Byl/a jste úspěšně přihlášen/a!
Úspěch! Nyní máte přístup k veškerému obsahu.