Modernizaci motorových jednotek 646 Českých drah provede ŽOS Zvolen.

ČD 6. lis 2020

České dráhy podepsaly smlouvu se slovenskou ŽOS Zvolen, která provede kompletní modernizaci dvanácti jednotek Stadler GTW, tedy řada 646. Modernizované jednotky budou zajišťovat regionální dopravu v Olomouckém kraji.

Při hledání zhotovitele modernizace nastalo několik problému, to celou modernizaci prodloužilo o několik měsíců. Jednalo se především o nezájem o zakázku, proto ČD musely zmodernizovat 4 jednotky vlastními silami, avšak některé prvky modernizace stále chybí. Mezi chybějící prvky patří například absence WiFi, zásuvek a LCD monitorů. Tyto jednotky projdou taky menší modernizací, budou dosazeny chybějící prvky.

První modernizované jednotky by se měly objevit na tratích Olomouckého kraje v druhé polovině příštího roku.

Veřejná zakázka na dodavatele modernizace jednotek řady 646 byla tento týden završena podpisem smlouvy. „Jsme rádi, že je hledání dodavatelské firmy zdárně u konce a za necelý rok se cestující svezou modernizovanými komfortními regionálními vlaky. Smlouva s vítězem soutěže byla podepsána tento týden a v nejbližší době dojde k přesunu prvních jednotek na Slovensko,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Hodnota zakázky je 270 miliónů korun.

V rámci modernizace je plánováno dosadit do jednotek LCD monitory, Wi-Fi, elektrické zásuvky a taky audiovizuální informační sistém, nebo GPS pro sledování pohybu vlaku v systému KIDSOK.

Čtveřice již zprovozněných jednotek vozí cestující na Hané a na Jesenicku. Na tratích z Olomouce do Drahanovic, z Šumperka do Hanušovic nebo z Olomouce do Moravského Berouna tak postupně začnou jezdit i všechny modernizované jednotky.

Technické parametry jednotek řady 646

· třídílná šestinápravová jednotka s elektrickým přenosem výkonu,
· rok výroby – 1999/2000,
· max. rychlost – 120 km/h,
· max. zrychlení – 0,85 m/s2,
· délka jednotky – 38 660 mm,
· šířka skříně – 3 000 mm,
· celková hmotnost jednotky: prázdné – 59 000 kg, obsazené – 71 000 kg,
· výkon motoru – 550 kW,
· obsaditelnost: 108 sedících cestujících, 103 stojících cestujících.

Zdroj: TZ ČD

Zdroj obrázků: Jan Chaloupka, ČD.

Tagy

Bomba! Úspěsně jste se přihlásil do odběru novinek.
Výborně! Dokončete postup pro plný přístup.
Vítejte zpět! Byl/a jste úspěšně přihlášen/a!
Úspěch! Nyní máte přístup k veškerému obsahu.